Ma veszi kezdetét a régóta várt foci VB, hivatalos megnevezéssel a FIFA World Cup Russia, mely a várakozások szerint a 2018-as év legnagyobb és legnézettebb sporteseménye lesz. Oroszország korábban helyet adott már nyári és téli olimpiának egyaránt, de labdarúgó-világbajnokságnak most először. Az ország paramétereit figyelembe véve elmondhatjuk, hogy az egyes helyszínek egymástól óriási távolságokra találhatók. Blogbejegyzésem célja, hogy a fizikai értelemben vett nehézségeket leküzdve olvasóim egy szempillantás alatt virtuális túrán találják magukat, én pedig kalauzolhassam őket ezek között.
Moszkva, Luzsnyiki Stadion
Itt kerül megrendezésre a világbajnokság nyitómeccse, melyen Vlagyimir Putyin elnök is részt vesz. Az 1956-ban épült, korábban Lenin Stadion nevet viselő szocreál épület a világ egyik legnagyobb és legmodernebb stadionjává vált a felújítást követően. A bajnokságnak ez a központi stadionja.
Moszkva, Luzsnyiki Stadion
Moszkva, Otkrityije Aréna (Szpartak Stadion)
A Szpartak nevű moszkvai csapat főhadiszállása ez a helyszín, ami a város peremén helyezkedik el és saját metrómegálló is tartozik hozzá, ugyancsak Szpartak megnevezéssel. 2014-ben nyitotta meg a kapuit ez az úgynevezett cash free stadion, ami azt jelenti, hogy a területén csak bankkártyás fizetés lehetséges. Ez ugyanúgy a biztonságot szolgálja, mint a videokamerás megfigyelés, az arcfelismerő rendszer, valamint az ellenőrzési berendezések.
Moszkva, Otkrityije Aréna (Szpartak Stadion)
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion
A világbajnokság színterei közül ez helyezkedik el legészakabban. Szentpétervár időjárása sajnos nem kedvez a szép pázsitnak, ezért ezt a stadiont úgy tervezték és építették meg, hogy rossz idő esetén zárható legyen a teteje. Ehhez a stadionhoz is építettek egy saját metrómegállót, amelynek Novokresztovszkaja lett a neve, így garantálva a helyszín könnyű elérhetőségét. Mivel az aréna a Kresztovszkij szigeten helyezkedik el, így vízi közlekedéssel is megoldható a látogatók szállítása.
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion
Kalinyingrád, Kalinyingrád Stadion
Ez a stadion kevesebb mint 50 kilométerre helyezkedik el a lengyel határtól, így a legnyugatibb helyszínként az Európai Unióhoz a legközelebb található. A kétszintes épület megépítése az Oktyabrszkij sziget mocsaras talaja miatt technikailag nehéz feladat volt, azonban festői környezet miatt mindenképpen megérte.
Kalinyingrád, Kalinyingrád Stadion
Kazány, Kazány Aréna
A Tatárföldön elhelyezkedő építmény az egyik legnagyobb befogadóképességű stadion Oroszországban. A multifunkciós sportkomplexum 45 379 fő befogadására képes. A 2015-ben megrendezett FINA vizes világbajnokságnak is részben ez a stadion biztosította a helyszínt, melynek következtében ez a futball stadion lett a világon az első, amelyben 12 úszó világrekord is megdőlt. A sporteseményeken túl az aréna számos koncertnek és kulturális eseménynek is helyet adott már.
Kazány, Kazány Aréna
Nyizsnyij Novgorod, Nyizsnyij Novgorod Stadion
A 45 000 nézőt befogadni képes nemzetközi színvonalú stadion az Oki és a Volga folyók találkozásánál helyezkedik el. A terület közvetlen szomszédságában működő, teherhajókat fogadó kikötőt 2017-ben megszüntették a 2018 márciusában átadott épület zavartalan működése érdekében. Ez az aréna is saját metrómegállóval rendelkezik, így könnyen megközelíthető.
Nyizsnyij Novgorod, Nyizsnyij Novgorod Stadion
Szamara, Koszmosz Aréna
A 2018-ban átadott kétszintes aréna kiszolgálására épült egy teljes villamosvonal, valamint egy új autóbusz pályaudvar is. A 45 000 fő befogadására képes stadion építészeti jellemzői a világűrrel (oroszul Koszmosz) kapcsolatos motívumok, melyekről a nevét is kapta az építmény. Az aréna átmérője nagyobb, mint a moszkvai Luzsnyiki stadioné, a 330 métert is meghaladja. Rendelkezik extra méretű ülőhelyekkel a túlsúlyos látogatók számára, valamint teljes egészében akadálymentesített.
Szamara, Koszmosz Aréna
Volgográd, Volgográd Aréna
A 2018-as labdarúgó-világbajnokság szervezőbizottsága előtt az a fontos feladat állt, hogy kiválassza Oroszország legfejlettebb és/vagy a futballhoz leginkább kötődő városait a mérkőzések lebonyolítására. Moszkva, Szentpétervár, Kazany, Kalinyingrád esetében nem is volt kérdéses, hogy a rendezvény helyszíneiül fognak szolgálni, azonban a futballhoz kötődő városok közül messze kimagaslik Volgográd (korábbi nevén Sztálingrád). Volt idő, amikor a helyi Rotor nevű csapat a Manchester Unitednak két gólt is belőtt az UEFA Kupán. Ez azonban csak egy az okok közül, amiért a volgográdi szurkolók a hasonló méretű városokkal összehasonlítva szorgalmasabban látogatják a futball eseményeket.
Volgográd, Volgográd Aréna
Szaranszk, Mordóvia Aréna
Az aréna Mordvinföldön, az Inszar folyó partján található. Közvetlen közelében vasútállomás és repülőtér is található a látogatók tömegeinek könnyebb közlekedése érdekében. A stadion külsejét a mordvin nép ősi motívuma, a nap szimbólum ihlette, mely a helyi mítoszok és legendák elengedhetetlen része. Ez az aréna kifejezetten gyermekbarátnak mondható a babakocsival történő megközelíthetőségnek, a gyermek regisztrációs pontoknak, a talált tárgyak részlegének, a babakocsi megőrzőhelyeknek és a további gyermekbarát infrastruktúrának köszönhetően.
Szaranszk, Mordóvia Aréna
Rosztov-na-Donu, Rosztov Aréna
A Don folyó déli oldalán épült fel a stadion, kifejezetten a labdarúgó világbajnokságnak köszönhetően. Mivel a város többnyire a folyó északi oldalán helyezkedik el, a helyiek nagy örömére ezúttal megkezdődött az eddig fejletlen déli part fejlesztése az aréna infrastruktúrájának kiépítése céljából. A stadion kinézetét a helyi kurgánok (indoiráni sztyeppei népek temetkezési helye) inspirálta. Érdekessége az épületnek, hogy az északi tribün nyitott, így a háttérben kilátás nyílik a Don folyóra.
Rosztov-na-Donu, Rosztov Aréna
Szocsi, Fist Olimpiai Stadion
Ez a stadion , mely külsőleg egy kagylóra hasonlít, a 2014-ban megrendezett szocsi téli olimpiai játékokra készült és itt tartották annak nyitó és záró ünnepségét egyaránt. Nevét a helyi Fist hegységről kapta. Az aréna mellett halad el a Formula-1 orosz nagydíj pályájának nyomvonala. Ez a futball világbajnokság legdélebbi helyszíne.
Szocsi, Fist Olimpiai Stadion
Jekatyerinburg, Központi Stadion
Elérkeztünk a 2018-as oroszországi labdarúgó világbajnokság utolsó, legkeletebbi helyszínének bemutatásához. Az 1957-ben épült stadion játéktere futópályával van körbevéve és a helyi kulturális örökség részét képezi. A sztálini neoklasszicizmus építészeti jellegzetességeit viseli magán. A stadion részt vett a 2013-ban megtartott nemzetközi Múzeumok éjszakája rendezvénysorozaton is. A könnyű megközelítés érdekében saját metróállomással, busz- és villamosmegállókkal rendelkezik a helyszín.
Jekatyerinburg, Központi Stadion