Két hete, 2019. június 17-én a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (Hungarian Export Promotion Agency – HEPA) és az Enterprise Europe Network magyarországi partnere által rendezett orosz interkulturális tréningen vettem részt a HEPA budapesti rendezvénytermében. Az eseményt egy remek napként könyveltem el a befejeztével, és ahhoz is kedvet kaptam, hogy tapasztalataimat a blogom olvasóival is megosszam.
A tréning nagyon sok olyan témát érintett, amikkel már magam is behatóan foglalkoztam az oldalon, valamint tapasztaltam meg személyesen is Oroszországban, így különösen jó érzés volt a megerősítés mindezek kapcsán. Jelentős részben az orosz üzleti kommunikáció olyan elemeire fókuszált, mint az időhöz való hozzáállás, a szokások, hiedelmek és babonák megjelenése az üzleti életben. Kitértek az előadók az ajándékozás, kézfogás szabályaira, szóba kerültek a kapcsolatépítés során kerülendő témák, az orosz és magyar kultúra hasonlóságai és különbségei, továbbá orosz vonatkozású érdekességek. Megtudhattuk, hogy az orosz társadalom leginkább multiaktív berendezkedésű a Lewis-féle kulturális modellben, ráadásul e tekintetben roppant közel áll a magyarhoz is!
A Kreml Izmailovóban, az orosz állam egyik szimbóluma
A nap folyamán megbeszélt izgalmas esettanulmányok gyönyörűen rávilágítottak arra is, hogy a kultúra és az orosz nyelv ismerete roppant mód fontos az orosz piacon való sikeres üzletvitelhez. A rövid, de annál tömörebb egy napos képzés résztvevői ötleteket és tippeket kaptak a bizalom- és kapcsolatépítés, orosz vállalatokkal való tárgyalás, valamint az orosz hierarchia és vezetői stílusok tekintetében. Itt én is kiemelném, hogy a klasszikus sztereotípia a híres (hírhedt?) orosz bürokráciáról bizony igaznak bizonyult, és még a piaci cégeknél is igen fontos a hivatali út következetes betartása, az állami szereplőkről nem is beszélve!
A rubel – ha sok van belőle – már önmagában is státuszszimbólum Oroszországban
Hatalmas értéknek tartom, hogy a tréning nagyarányúan interaktív és gyakorlatorientált volt, a hallgatóságot is belevonták az adott szituációba, megbeszéltük és ötleteltünk, ki, hogyan oldaná azt meg. Szerintem így még jobban rögzül sok fontos aspektus, és egy éles tárgyalási helyzetben a résztvevők a legjobban kamatoztathatják az elhangzottakat.
Ha valakit már most hatalmába kerített a téma érdekessége, annak figyelmébe ajánlom eddigi cikkeimet is, melyekben minderről részletesebben írok és a fenti szövegben is hivatkozok, de a bejegyzés alatt is megtalálják őket.